»Bodi dejaven - močnejši od možganske kapi nas spodbuja, da izkoristimo moč gibanja, moč športa, za preprečevanje možganske kapi in za okrevanje po možganski kapi.«
»Znake kapi lahko prepoznamo s pomočjo besede GROM - govor, roka, obraz, minuta.«
»Večina, velika, velika večina preživi, ampak ima določeno stopnjo prizadetosti.«
»Pomeni prepoznavati nenadno nastalo motnjo govora, ko se nekdo ne more izražati, ne razume mogoče tudi vas kot sogovornika, nenadno oslabelost ali odrevenelost roke po navadi po polovici telesa roke in noge, povešenost obraza, takrat je, tako kot je v kratici Grom M minuta, treba odreagirati takoj.«
»Zamašeno žilo je treba odmašiti, pri krvavitvi pa je treba poskrbeti, da popusti pritisk na možgane.«
»Če teh bolnikov svojci ne prevzamejo v svojo oskrbo, jih po tem, ko je zdravljenje končano, iz bolnišnice nimamo kam premestiti.«
»Upanje, da se bodo dogodile spremembe na bolje, dajejo sprejetje zakona o dolgotrajni oskrbi na domu in številne strokovne pobude tudi na področju rehabilitacije.«
»Za uspešno zdravljenje s čim manj posledicami je najpomembnejši čim krajši čas od nastanka znakov kapi do bolnišničnega zdravljenja.«
»Zelo pomemben izvor podatkov so poročanja očividcev, svojcev. Ko je bolnik pripeljan v urgenco, pride direktno v ambulanto, da se lahko obravnava čim prej začne.«
»Pri bolnikih z možgansko kapjo v večini primerov ni suma na hkratno covidno okužbo, zato se aktivacije izvajajo brez pomembnih odstopanj kot pred pandemijo.«
»Žal v številnih splošnih bolnišnicah nimamo celodnevne prisotnosti nevrologa, kar bi lahko dodatno skrajšalo čas do ustreznega zdravljenja, po možganski kapi je namreč čas tisto, kar največ šteje.«
»Če v tem času bolnik ne pride do diagnostike, je žal zamuda predolga in ob poskusu topljenja lahko pride do možganske krvavitve.«
»Ob sumu na kap nujno čim prej poklicati nujno medicinsko pomoč, v času čakanja pa poiskati čim več informacij o zdravstvenem stanju, stare izvide, škatlice zdravil ...«
»Do zdaj takšnega zapleta na nevrološki kliniki še nismo obravnavali.«
»Kljub nekoliko krajšim rehabilitacijskim obravnavam dosegamo primerljive izide rehabilitacije.«
»Možgansko kap moramo hitro prepoznati. Ob možganski kapi nas samih ali pri drugi osebi je treba ukrepati hitro in pravilno. Ne smemo čakati, da bodo pomagali drugi. Verjetnost, da se bomo znašli v bližini obolelega, je razmeroma velika, saj se večina možganskih kapi zgodi v domačem okolju. Zato se ne ustrašimo, ampak ukrepajmo.«
»Pri teh bolnikih je kap pet- do šestkrat pogostejša kot pri ljudeh, ki te motnje ritma nimajo, za laike pa je koristna promocija prepoznave znakov možganske kapi, t. i. GROM.«
Kliknite povezavo za prikaz izjav v želenem obdobju